Hava Bekteshi/ Shqiptarja që shpalosi çiftelinë në skenat gjermane

1151

Hava Bekteshi ka lindur në fshatin Koritë të Gostivarit dhe e rritur në Hamburg të Gjermanisë. Edhe pse jeton dhe vepron në Gjermani dhe e rrethuar çdo ditë me një shoqëri me kulturë tjetër, edhe pse ka mbaruar fakultetin e ekonomisë, pasioni i saj shpirtëror është një “nuancë” krejtësisht e kundërt nga përditshmëria e saj. Është folklori dhe çiftelia të cilat kanë zënë rrënjë në shpirtin e sajJo të rrallë janë ato shqiptarë dhe shqiptare që të mërguar jashtë vendlindjes po gjinden shumë mirë në shtetet ku jetojnë dhe veprojnë, madje duke arritur suksese dhe duke treguar rezultate admiruese. Jemi dëshmitarë të shumë emrash shqiptarë që tashmë lakohen në piedestalet ndërkombëtare, duke ndërtuar karrierën e tyre jashtë vendlindjes. Por, fenomeni i quajtur Hava Bekteshi, është një rrëfim suksesi krejtësisht i veçantë. Ajo ka lindur në fshatin Koritë të Gostivarit, por me përkushtimin e saj tashmë është bërë një emër i njohur në spektrin e muzikës kombëtare. Edhe pse jeton në Gjermani, e rrethuar çdo ditë me një shoqëri me kulturë tjetër, edhe pse ka mbaruar Fakultetin e Ekonomisë, pasioni i saj shpirtëror është një “nuancë” krejtësisht e kundërt nga përditshmëria e saj. Është folklori dhe çiftelia të cilat kanë zënë rrënjë në shpirtin e saj. Dhe, kur një punë bëhet me elan, pasion dhe dëshirë, suksesi nuk ka se si të mungojë. Në rrëfimin ekskluziv për gazetën KOHA, Hava flet për misionin që i ka vënë vetës, të promovojë kulturën dhe çiftelinë shqiptare në shoqërinë gjermani dhe jo vetëm. Këtë është duke e bërë më së miri, madje në televizione dhe festivale gjermane, krahas pjesëmarrjes në festivalet e organizuara në trojet shqiptare. Hava Bekteshi, u vlerësua me çmimin për debutim më të mirë në festivalin mbarëkombëtar të rapsodisë shqiptare në Skenderaj të Kosovës. “Dashurinë time për çiftelinë e kam gjetur qysh kur kam qenë 9 vjeçe. Në shtëpinë tonë në fshatin Koritë, kishim një çifteli. Kjo çifteli ishte e vllaut tim, i cili i binte shumë mirë. Dikur filloi edhe vllau tjetër të merret më këtë instrument. Në një atmosferë të tillë të përditshme, qysh si fëmijë e mora shume në qejf çiftelinë. I thashë vetës sime se dikur gjithsesi se edhe unë do të mësoj t’i bije çiftelisë. Në fakt, çiftelinë e kam mësuar vetë, duke u marrë si fëmijë me të. Ton mbas toni, note mbas note, deri sa fillova të përshtati melodinë e një kënge me sa më kujtohej tani emri i këngës ishte “qeshë i vogël dhe u rrita“. Pastaj, me kalimin e kohës, falë zellit për të mësuar më shumë dhe për ta përvetësuar çiftelinë, fillova të luaj edhe me melodi të tjera. Pra kështu ka nisur dashuria ime për çiftelinë, dashuri e cila vijon deri sot dhe ende s’ka mbaruar”, thotë Hava. Mbase çiftelinë e ka për zemre dhe e zotëron shumë mirë, ajo thyen edhe paragjykimet se ky instrument është instrument konservator. Ajo thotë të kundërtën. “Mendoj se me këtë instrument mundesh të krijosh shumë gjëra të bukura, kombinime të rralla muzikor. Unë kryesisht jam duke e prezantuar çiftelinë dhe këngët tona këtu në Hamburg, në shumë projekte dhe festivale që organizohen nga gjermanet dhe mund të them se çiftelia pëlqehet shumë nga publiku i huaj. Ata më thonë se është një instrument që ka ritëm, kumbim, tingull të veçantë dhe modernitet origjinal në të gjitha kohërat. Prandaj ka shumë perspektivë, prandaj i kam bërë gjermanët ta pëlqejnë çiftelinë. Vet jam duke u befasuar dhe habitur pozitivisht se sa mirë priten këngët tona nga publiku gjerman. Publiku gjerman e pret shume mire këngën me çiftelinë. Në publik ka zakonisht njerëz që janë të interesuar rreth kulturave të huaja dhe të ndryshme, dhe kjo ato o fascinon. Duhet cekur se çiftelinë gjermanet, flas për këtu në Hamburg, se kanë ditur më parë. Që nga viti 2009 jam me aktive në disa projekte interkulturore, dhe mund të them se një numër i madh e njohin tashmë veglën tone muzikore çiftelinë”, vijon Hava, e cila flet edhe për pjesëmarrjen në emisione të ndryshme televizive në Gjermani. “Televizioni i fundit ku kam marr pjesë dhe kam performuar këngë me çifteli ka qenë një televizion gjerman i quajtur “Hamburg­1”. Këtu kam qenë unë me një këngëtare turke e cila poashtu është aktive në ca projekte. Prej kësaj dite, aktiviteti imë mori jehonë të madhe. Filluan të shkruajnë mediumet në gjuhën shqipe dhe filloi të merret veshtë puna që bëj këtu”, shprehet Hava, për të shtuar se : “mua personalisht më pëlqen që të prezantoj folklorin në një formë moderne e jo në atë puro rapsodike”. Kjo është Hava Bekteshi, e cila edhe në momente me shoqëri nuk harron të merr me vete çiftelinë. “Shoqërinë time kryesisht e kam të huaj. Kam shumë pak shoqëri shqiptare që i takojnë rrethit tim të shoqërisë së ngushtë. Kuptohet se shoqet e mia kur i kam shfaqet janë aty prezentë vazhdimisht dhe më ndjekin. U duket mirë, e pëlqejnë dhe e vlerësojnë angazhimin tim, dhe përderisa vijnë dhe më ndjekin, besoj se vërtetë iu pëlqen ajo që bëj”, shton Hava, e cila me këtë rast rrëfen edhe për pjesëmarrjen e saj në festivalin e Hamburgut. “Festivali i fundit këtu në Hamburg që u mbajt në muajin tetor ishte një festival për mua më madhështor deri më tani. Ndjehem shumë e lumtur që isha pjese e këtij festivali. Ishte një Festival i quajtur “New Hamburg Festival”. Ky festival u organizua nga shtëpia teatrore e Hamburgut. Ishte e ftuar edhe një orkestër nga Londra. Performova një koncert 45 minutash. Prezantuam këngën shqipe të kombinuara me çifteli dhe këngë të lehta shqipe. Doli një koncert shume i mirëpritur nga publiku i huaj”, shprehet Hava. Viti 2014 ka qenë i suksesshëm për solisten nga Gostivari. Gjatë muajt gusht në “Festivalin e Bytyçasve” që po mbahet për çdo vit në Tiranë, mori çmimin artistik me emrin e bilbilit të këngës shqipe, Fatime Sokoli. “Është po ashtu edhe një festival që mbahet këtu në Hamburg çdo vite. Quhet “48 Stunden Wilhelmsburg”. Është një festival interkultoror dhe këtu çdo vite prezantoj këngët shqipe për publikun gjerman. Performanca ime në qershor të vitit që po lejmë pas, në televizionin gjerman “Hamburg – 1” ka qenë për këtë dhe në kuadër të këtij festivali”, thotë Hava. Gjatë qëndrimit në Tiranë dhe Prishtinë, ka shfrytëzuar rastin të shton koleksionin e çiftelive. “Çiftelinë e fundit që e kam dhe me të cilën edhe këndoj e kam dhuratë nga motra ime. Ma ka sjell dhurate kur ka qenë për pushime në Shqipëri. Por kam porositur edhe një çifteli në Tiranë te një mjeshtër i mirë çiftelie. Edhe tash që isha në Prishtinë, edhe atje porosita një tjetër çifteli”, shton Hava. Ajo nuk nguron të shpreh falënderime për familjen e saj që i dhanë kurajo dhe mbështetje të vazhdueshme në rrugëtimin e saj. “Jam shumë mirënjohëse ndaj prindërve. Ato më kanë frymëzuar dhe edukuar që të mos i harrojmë rrënjët tona prej nga vijmë. Të rritesh në një vend të huaj siç jam rritur unë në Hamburg, mundesh shpejt të harrosh edhe gjuhen e nuk flas për vlerat e kulturës dhe traditës. Në familjen time edhe sot e kësaj dite trashëgohet kultura, arti dhe vlerat shqiptare tek gjenerate qe janë tash më të reja. Sepse aty ku nuk ka identitet s’ka edhe njeri të kompletuar. Si gati çdo familje shqiptare kemi qenë të vuajtur dhe sakrifikuar brez pas brezi për komb dhe vatan”, shton Hava. Duke folur për planet e së ardhmes, ajo thotë se janë disa bashkëpunime dhe projekte te cilat janë në plan të saj për vitin 2015, e që do të konkretizon të jenë pjesë artistike e karrierës së saj.

Autor: Driton Zenku

1 151 thoughts on “Hava Bekteshi/ Shqiptarja që shpalosi çiftelinë në skenat gjermane

 1. I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and coverage!
  Keep up the superb works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 2. Hi there, I discovered your site by the use of Google at the
  same time as looking for a similar topic, your web site came up, it seems to be good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, just became alert to your blog via Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate should you proceed this in future.
  Many folks will be benefited out of your writing.
  Cheers!

  my web site … Jolly CBD Gummies Review

 3. Hi, Neat post. There is an issue with your site in web explorer, would check this?

  IE nonetheless is the market leader and a large portion of folks will pass
  over your fantastic writing due to this problem.

 4. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.

  It will always be exciting to read through content from other authors and use a little something from
  other sites.

  Here is my web-site :: Fulfillutrex

 5. You could definitely see your skills in the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

 6. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and
  we are looking to swap strategies with other folks, please shoot me an email if interested.

  Look into my blog; wiki2.eecs.umich.edu

 7. I was recommended this blog by my cousin. I am
  not sure whether this post is written by him as nobody else know such
  detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 8. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this.
  And he actually ordered me lunch because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk
  about this subject here on your blog.

  my blog: Chillbox AC

 9. Hi there exceptional website! Does running a blog such
  as this require a great deal of work? I’ve very little expertise in computer programming however I was hoping to start
  my own blog in the near future. Anyhow, should you
  have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject however I just wanted to ask.

  Appreciate it!

 10. What i don’t realize is in reality how you are not really a
  lot more smartly-favored than you might be now. You are very intelligent.

  You already know thus significantly in the case of this topic, produced me individually believe it from numerous varied angles.
  Its like women and men don’t seem to be interested until it is one thing
  to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding.
  All the time deal with it up!

 11. whoah this weblog is magnificent i love studying your posts.
  Stay up the great work! You already know, many persons are
  hunting around for this info, you can aid them
  greatly.

 12. Whats up are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my
  own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

  Stop by my blog post; Chillbox AC

 13. First of all I would like to say wonderful blog!

  I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t
  mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out there.

  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Thank you!

  Feel free to visit my web page – https://cacophonyfarm.com/index.php/Installing_Your_Portable_Ac

 14. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS
  feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this
  site
  with my Facebook group. Chat soon!

 15. I got this web page from my friend who told me concerning this web site
  and now this time I am visiting this website and reading very informative posts at this place.

 16. office doctors say hydroxychloroquine works eat [url=https://hydroxychloroquined.online/ ]hydroxychloroquine sulfate 300 mg[/url] heart murmur can hydroxychloroquine help fibromyalgia

 17. [url=http://buyrxtablets.com/]clomid[/url] [url=http://thebestviagra.com/]generic viagra from canada pharmacy[/url] [url=http://rxremi.com/]augmentin tabs cost[/url] [url=http://viagrasm.com/]where to buy viagra without prescription[/url] [url=http://medicinecialis.com/]buy cialis nz[/url] [url=http://sildenafilmedicine.com/]buy real viagra cheap[/url] [url=http://viagrabuycheap.com/]drugstore viagra[/url] [url=http://viagraiix.com/]viagra otc price[/url] [url=http://ivermectinzt.com/]ivermectin for humans[/url] [url=http://cheapestsildenafil.com/]sildenafil pfizer[/url]

 18. [url=http://viagrahtab.com/]how much is a viagra pill cost[/url] [url=http://viagrafmed.com/]40 mg sildenafil[/url] [url=http://dwpills.com/]how much is cipralex[/url] [url=http://tadalafilxt.com/]online tadalafil us[/url] [url=http://sildenafilvtab.com/]viagra drugstore[/url]

 19. [url=http://sildenafilmedicine.com/]how can you get viagra[/url] [url=http://onlinemediorder.com/]buy modafinil online australia[/url] [url=http://nolvadexpill.com/]where can i get nolvadex[/url] [url=http://doviagra.com/]buying viagra in europe[/url] [url=http://ivermectinzt.com/]stromectol cream[/url] [url=http://xviagrahot.com/]viagra india cheap[/url] [url=http://bestviagrapills.com/]how to order viagra from mexico[/url] [url=http://dwpills.com/]lexapro 80 mg[/url] [url=http://cialismedicine.com/]daily use cialis cost[/url] [url=http://tadalafilmtab.com/]order tadalafil canada[/url]

 20. [url=https://sildenafileasy.com/]sildenafil generic coupon[/url] [url=https://pharmacyomni.com/]super saver pharmacy[/url] [url=https://tadalafilworx.com/]75 mg tadalafil[/url]

 21. [url=http://viagrasm.com/]buy online viagra tablets[/url] [url=http://viagrawithnoprescription.com/]best site to buy viagra online[/url] [url=http://ordertadalafilpills.com/]cialis tablets online[/url] [url=http://rxremi.com/]amoxicillin buy online canada[/url] [url=http://azcialis.com/]canada buy cialis online[/url] [url=http://medicinecialis.com/]cialis 40 mg online[/url] [url=http://viagraoft.com/]viagra 100mg tablet online purchase in india[/url] [url=http://pharmacylewis.com/]canadian neighbor pharmacy[/url] [url=http://incrhealth.com/]disulfiram 500 mg tablets online[/url] [url=http://cialisgenericnow.com/]cheap cialis 5mg[/url]

 22. [url=http://cialisvii.com/]canada cialis online[/url] [url=http://cialisexpress.com/]canadian cialis order[/url] [url=http://medptr.com/]buy generic levitra from canada[/url] [url=http://dbpills.com/]buy metformin india[/url] [url=http://accmeds.com/]motilium canada over the counter[/url] [url=http://cialisdpill.com/]tadalafil canada generic over the counter[/url] [url=http://cialissearch.com/]how to buy cialis online[/url] [url=http://incrhealth.com/]can you buy antabuse over the counter in uk[/url] [url=http://cialisconnect.com/]cialis soft 20 mg[/url] [url=http://eccpharm.com/]10 mg prednisone daily[/url]

 23. [url=https://viagrabi.com/]average price of generic viagra[/url] [url=https://thebestviagra.com/]best price for viagra 100mg[/url] [url=https://sildenafilzpill.com/]sildenafil 100 mg tablet cost[/url] [url=https://wplasix.com/]furosemide pharmacy[/url] [url=https://onlinemediorder.com/]provigil 100mg[/url]

 24. [url=https://tadalafilworx.com/]tadalafil canada 20mg[/url] [url=https://sildenafilpharm.com/]sildenafil capsule[/url] [url=https://viagraiix.com/]cheap canadian viagra pills[/url] [url=https://viagrauni.com/]buy generic viagra[/url] [url=https://viagrabuycheap.com/]50 mg viagra cost[/url] [url=https://ivermectinpn.com/]ivermectin price[/url]

 25. [url=https://cialisexpress.com/]cheap cialis australia[/url] [url=https://medicinecialis.com/]cialis discount price[/url] [url=https://cialisdpill.com/]cialis for daily use for sale[/url] [url=https://nolvadexpill.com/]tamoxifen over the counter[/url] [url=https://ivermectinzt.com/]ivermectin 50ml[/url] [url=https://buyrpills.com/]doxycycline 20 mg price[/url] [url=https://cialisdf.com/]buy cialis no prescription[/url] [url=https://fasttadalafil.com/]cialis 40 mg canada[/url] [url=https://sildenafilpharm.com/]viagra cheap 100mg[/url] [url=https://crmeds.com/]prozac 90 mg[/url]

 26. If some one wants expert view on the topic of blogging then i recommend him/her to visit this weblog,
  Keep up the nice work.

 27. Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve really enjoyed surfing around your weblog
  posts. After all I will be subscribing for your feed and I’m hoping you write again soon!

 28. Just desire to say your article is as amazing.

  The clearness in your post is simply spectacular and i could suppose
  you are knowledgeable on this subject. Fine together with your permission allow me to snatch your feed to stay up to date with approaching post.
  Thank you 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

 29. Nice post. I was checking constantly this weblog and I am
  impressed! Very useful info specially the remaining
  section 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

  My web blog: olm.nicht-wahr.de

 30. It’s nearly impossible to find experienced people on this subject,
  however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

  Feel free to visit my site: Primiene

 31. I think that everything wrote made a bunch of sense. But, what about this?
  suppose you were to write a killer title? I mean, I don’t wish to tell
  you how to run your blog, however what if you added a headline that grabbed people’s attention? I mean Hava Bekteshi/ Shqiptarja që shpalosi çiftelinë
  në skenat gjermane – Doberdolli.com is kinda boring.
  You should glance at Yahoo’s home page and note how they write news titles to get people to click.
  You might add a video or a related picture or two to grab readers excited about everything’ve written. In my opinion, it might bring your posts
  a little bit more interesting. http://herreramedical.org/dapoxetine

 32. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My website is in the exact same area of interest as yours
  and my visitors would genuinely benefit from a lot
  of the information you present here. Please let me know if this ok with you.

  Regards!

  Stop by my homepage; redeconsultoria.net

 33. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic
  to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try
  to get the hang of it!

 34. Hello there! I know this is somewhat off topic but I
  was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and
  I’m looking at alternatives for another platform. I
  would be great if you could point me in the direction of
  a good platform.

 35. Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested
  to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  My homepage; Botanical Farms

 36. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your
  blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is
  rare to see a nice blog like this one nowadays.

 37. Basically to follow up on the up-date of this subject on your web-site
  and would like to let you know just how much I appreciated
  the time you took to create this valuable post. Inside
  the post, you really spoke of how to seriously handle this thing with all ease.

  It would be my own pleasure to get some more strategies from your web site and come as much as offer other people what I discovered
  from you. Thank you for your usual good effort.

  Feel free to visit my website; http://www.mhes.tyc.edu.tw/userinfo.php?uid=3794168

 38. you are truly a good webmaster. The web site loading
  speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick.

  Furthermore, The contents are masterwork. you have done
  a fantastic activity in this topic!

 39. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.
  You have some really good posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Cheers!

 40. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit
  once again since I book marked it. Money and freedom is the
  greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 41. We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site offered us with helpful info to paintings on.
  You’ve performed an impressive process and our entire neighborhood will likely
  be thankful to you.

  Feel free to visit my blog post Infinuity CBD

 42. [url=http://buytadalafiltablets.online/]usa tadalafil[/url] [url=http://viagrafpills.online/]order generic viagra online canada[/url] [url=http://metforminpills.online/]metformin canada price[/url]

 43. Great blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that
  cover the same topics talked about here? I’d really like
  to be a part of online community where I can get feed-back from other
  experienced people that share the same interest. If
  you have any recommendations, please let me know.
  Thanks!

 44. [url=https://tadalafilimpt.online/]buy tadalafil over the counter[/url] [url=https://cialisrmed.online/]cialis gel capsules[/url] [url=https://buytadalafiloverthecounter.online/]cialis 20 mg tadalafil[/url] [url=https://cialisalp.online/]cialis 5mg best price india[/url]

 45. You’re so awesome! I do not think I’ve truly read something like that before.
  So wonderful to find someone with original thoughts on this subject matter.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed
  on the web, someone with a bit of originality!

 46. [url=http://cialisgtab.online/]cialis 20 mg price comparison[/url] [url=http://viagratopp.online/]viagra online[/url] [url=http://buyviagrasildenafilcitrate.online/]where can you buy viagra over the counter in canada[/url] [url=http://synthroidforsale.online/]synthroid tablets 25 mcg[/url] [url=http://toropharmacy.online/]mypharmacy[/url] [url=http://cialisrr.online/]cost of generic cialis in canada[/url] [url=http://dcviagra.online/]can i buy viagra over the counter canada[/url] [url=http://buyivermectintabs.online/]buy ivermectin canada[/url]

 47. [url=http://drugstorewww.online/]online pharmacy delivery delhi[/url] [url=http://cialisbuygeneric.online/]where can i buy cialis pills[/url] [url=http://mdviagra.online/]viagra brand price[/url] [url=http://viagraoctab.online/]100 mg viagra[/url] [url=http://conmstore.online/]colchicine brand name canada[/url] [url=http://sildenafiledpill.online/]sildenafil 50mg canada[/url] [url=http://pharmacycardinal.online/]prescription free canadian pharmacy[/url] [url=http://afviagra.online/]generic viagra online pharmacy canada[/url]

 48. [url=https://amoxicillintrimox.online/]price of amoxicillin 875 mg[/url] [url=https://norxstore.online/]cafergot[/url] [url=https://pharmopt.online/]erectafil canada[/url] [url=https://ccdpharm.online/]ivermectin gel[/url] [url=https://tadalafilabc.online/]buy tadalafil online paypal[/url]

 49. [url=https://viagraut.online/]cheap viagra online[/url] [url=https://cialisbmed.online/]buy generic cialis online 40mg[/url] [url=https://viagrasix.online/]viagra 4 tablets[/url] [url=https://ivermectinpn.online/]ivermectin 1 topical cream[/url] [url=https://viagraes.online/]where to buy viagra in india[/url] [url=https://celexacitaloprampill.online/]citalopram 10mg tabs[/url] [url=https://cdehealth.online/]ivermectin 0.5 lotion india[/url] [url=https://norxviagra.online/]price of viagra 50mg in india[/url]

 50. [url=https://tadalafilonlinepharmacy.online/]tadalafil 22 mg[/url] [url=https://cialisvtabs.online/]buy generic cialis online in canada[/url] [url=https://sildenafilsm.online/]generic sildenafil from india[/url] [url=https://cialisaid.online/]cialis 20 mg discount[/url] [url=https://viagraunf.online/]price viagra generic[/url]

 51. Pingback: stromectol use
 52. [url=http://sildenafilvs.online/]sildenafil cost canada[/url] [url=http://robaxinmethocarbamol.online/]robaxin online uk[/url] [url=http://furosemidepills.online/]furosemide 4 mg[/url] [url=http://gotcialis.online/]generic cialis online best price[/url] [url=http://tadalafilipill.online/]tadalafil discount coupon[/url] [url=http://arviagra.online/]viagra discount canada[/url] [url=http://cialisbmed.online/]cialis 10mg price canada[/url]

 53. [url=http://oppcialis.online/]where to buy generic cialis online[/url] [url=http://sildenafilx5.online/]sildenafil citrate medication[/url] [url=http://otctablets.online/]aurogra 100[/url]

 54. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site?

  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear idea

  Also visit my site … Semzia Keto

 55. [url=https://buysildenafildrug.online/]best price for generic sildenafil[/url] [url=https://viagraut.online/]viagra in usa prescription[/url] [url=https://tetracyclinesale.online/]tetracycline cream buy[/url] [url=https://wellomeds.online/]buy fildena 50mg[/url] [url=https://propeciaff.online/]propecia price comparison uk[/url]

 56. [url=http://isoomeds.online/]drug robaxin 500mg[/url] [url=http://viagrazet.online/]viagra tablet 25 mg price in india[/url] [url=http://xftadalafil.online/]tadalafil pills for sale[/url] [url=http://emcialis.online/]cialis daily coupon[/url]

 57. [url=https://viagraxcheap.online/]order viagra online india[/url] [url=https://viagramn.online/]generic viagra professional[/url] [url=https://edmviagra.online/]real viagra price[/url] [url=https://buyantidepressant.online/]wellbutrin 150 tablets[/url] [url=https://buysildenafildrug.online/]drug prices sildenafil[/url] [url=https://clomiddrug.online/]how much is clomid prescription[/url]

 58. [url=http://brandviagracialis.online/]compare viagra prices online[/url] [url=http://cialisext.online/]generic cialis 2018[/url] [url=http://cialishmed.online/]cialis professional price[/url] [url=http://opstadalafil.online/]generic tadalafil 20mg uk[/url] [url=http://sildenafilfe.online/]sildenafil generic drug cost[/url] [url=http://cialice.online/]buy cialis canada paypal[/url]

 59. [url=http://levitracialisviagra.online/]cheap viagra tablet[/url] [url=http://levitrahop.online/]cheapest levitra[/url] [url=http://znpharmacy.online/]express scripts com pharmacies[/url] [url=http://viagrasr.online/]purchase viagra with paypal[/url] [url=http://medicationcialis.online/]cialis erection[/url]

 60. [url=https://sildenafilttab.online/]best price for sildenafil 20 mg[/url] [url=https://cheaptadalafilpills.online/]where to buy tadalafil[/url] [url=https://ataraxtab.online/]atarax 10mg generic[/url] [url=https://cialisymed.online/]purchase generic cialis online[/url] [url=https://viagrapdi.online/]viagra price online india[/url] [url=https://genericsildenafilpill.online/]generic 100mg sildenafil[/url]

 61. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative
  and amusing, and without a doubt, you have hit the nail
  on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this during my hunt for something regarding this.

  cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 62. [url=https://cialisviagraorder.online/]best viagra tablets india[/url] [url=https://buyrmeds.online/]aurogra 100 for sale[/url] [url=https://tadalafilbestbuy.online/]buy tadalafil online uk[/url]

 63. [url=http://dscialis.online/]cialis online order[/url] [url=http://modafinilprvg.online/]modafinil prescription australia[/url] [url=http://cialismedication.online/]cialis rx pharmacy[/url]

 64. What i don’t understood is in fact how you’re now not really much more
  well-preferred than you may be right now. You’re very intelligent.

  You already know therefore considerably in the case of this subject, made me for my part believe it from numerous various
  angles. Its like women and men aren’t involved
  except it is one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs outstanding.
  At all times care for it up! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 65. [url=http://profpills.online/]neurontin sale[/url] [url=http://dbcialis.online/]cialis 20mg price in india[/url] [url=http://genucialis.online/]online cialis paypal[/url] [url=http://pillace.online/]citalopram 80 mg daily[/url]

 66. Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to
  check out your site on my iphone during lunch break.

  I enjoy the knowledge you present here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m surprised at
  how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, good site! scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis surgery

 67. [url=https://sildenafillight.online/]sildenafil soft tabs generic[/url] [url=https://sildenafilgenericpill.online/]sildenafil generic without a prescription[/url] [url=https://azithromycintabs.online/]azithromycin in canada[/url] [url=https://fdpharmacyonline.online/]pill pharmacy[/url]

 68. [url=https://cialistwo.online/]cialis in mexico online[/url] [url=https://fdviagra.online/]where to buy viagra without prescription[/url]

 69. [url=http://viagracialissale.online/]viagra 50 mg tablet price in india[/url] [url=http://malegrapill.online/]best price malegra fxt[/url] [url=http://suprpharm.online/]stromectol lotion[/url] [url=http://dexamethasonepill.online/]dexamethasone generic brand[/url]

 70. Pingback: stromectol
 71. [url=http://bluepviagra.online/]generic viagra canadian pharmacy[/url] [url=http://flomaxrx.online/]cheap flomax generic[/url] [url=http://sildenafilbuyf.online/]buy 90 sildenafil 100mg price[/url] [url=http://singulairmedication.online/]singulair purchase online[/url] [url=http://iotapharmacy.online/]rate canadian pharmacies[/url] [url=http://xrpills.online/]celebrex otc[/url] [url=http://feldenepiroxicam.online/]piroxicam 20[/url] [url=http://viagrann.online/]where can you buy viagra in south africa[/url]

 72. First of all I would like to say great blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you do
  not mind. I was interested to know how you center yourself
  and clear your head prior to writing. I have had trouble clearing my thoughts
  in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how
  to begin. Any recommendations or tips? Thank you!

 73. [url=https://sildenafilxs.online/]cheap sildenafil online canada[/url] [url=https://buytadalafilnorx.online/]buy tadalafil online australia[/url] [url=https://edkamagra.online/]where to get kamagra uk[/url] [url=https://tadalafilum.online/]6 mg tadalafil[/url] [url=https://tadalafilds.online/]generic tadalafil 20 mg price[/url] [url=https://oprpharmacy.online/]best online pharmacy[/url]

 74. [url=http://lmopharm.online/]motilium 10[/url] [url=http://buycialishow.online/]cialis 5mg price uk[/url] [url=http://viagrapv.online/]viagra 100mg tablet price in india online[/url] [url=http://tabscialis.online/]india cialis[/url] [url=http://sfmeds.online/]valtrex 100 mg[/url] [url=http://viagrapolo.online/]viagra pills for men[/url]

 75. [url=https://gnviagra.online/]generic viagra online europe[/url] [url=https://viagrascp.online/]generic viagra for sale online[/url] [url=https://cialisepills.online/]cialis singapore price[/url] [url=https://phenergands.online/]phenergan 25[/url] [url=https://buycialismd.online/]best online cialis canada[/url] [url=https://cialisisa.online/]60 mg generic cialis[/url] [url=https://pharmacylong.online/]canada pharmacy online[/url]

 76. [url=https://ivermectinmt.online/]ivermectin pills[/url] [url=https://wplasix.online/]order lasix online[/url] [url=https://intelpills.online/]zofran tablets cost[/url] [url=https://sildenafilftab.online/]cheap sildenafil citrate uk[/url]