Familja dhe Islami

81

Që në kohën më të hershme të historisë njerëzore siç ka thënë S.R. Reiber: ”Feja dhe familja kanë qenë ngushtë. Të dyja kanë ndikim mbi njëra-tjetrën.”1

Islami na mëson se familja është sistemi më i vjetër shoqëror që e ka njohur njerëzimi, sepse ajo arrin deri te familja e parë e Ademit a.s, për të cilën deshi Zoti xh.xh që ajo të ishte bërthama e tërë shoqërisë njerëzore.
Kurani na mëson qartë se Ademi dhe Hava nuk ishin thjesht vetëm burrë dhe grua, apo mashkull dhe femër, por ata ishin bashkëshortë me plotë kuptimin e lidhjes, bashkimit, ndjenjës, dashurisë, mëshirës si dhe përgjegjësive dhe detyrimeve bashkëshortore.
Islami është sistem i plotë i jetës që përfshin të gjitha aspektet e ekzistencës njerëzore dhe ka për qëllim krijimin e një familjeje dhe të një shoqërie të modeluar mbi mësimet e Kuranit dhe mbi porositë e Pejgamberit a.s..
A thua vallë! A nuk e gjejmë në Kuranin famëlartë shprehjen shpirtërore, qetësinë, mëshirën, respektin, dashurinë, të cilat formojnë sistemin familjar.
Sigurisht që po. Allahu xh.sh në Kuranin fisnik thotë: “Dhe nga faktet (e madhërisë së) e Tij është që për të mirën tuaj, Ai krijoi nga vetë lloji juaj palën (gratë), ashtu që të gjeni prehje tek ato dhe në mes jush krijoi dashuri dhe mëshirë. Në këtë ka argumente për njerëzit që mendojnë.”2
Andaj Islami ka ardhur për të ndryshuar familjen dhe për të zbukuruar mendjen dhe shpirtin tonë, thjeshte Islami është faktor shumë i rëndësishëm në jetën e njeriut po ashtu në zhvillimin dhe përparimin e tërë familjes.
Nga kjo kuptojmë se përsosmëria e një shoqërie nis nga familja, nga foleja familjare e ngritur nga bashkëshortët e lidhur dorë për dorë për këtë qëllim. Po që se familja nuk është ngritur mbi parimet edukative, as shoqëria nuk mund të mendohet të jetë me edukatë.

Vlera e latë e nënës dhe respekti ndaj saj

Nëna është element më i rëndësishëm i familjes që përgatit një familje. Në Islam ajo është e shenjtë, saqë edhe vetë i Dërguari Muhamedi a.s. ka thënë:” Xhenneti është nën këmbët e nënave!”. Kjo vë në dukje se nëna me vështirësi na lind, me mund na rriti dhe edukoi.
Thënë me mirë, nëna është dora e shenjtë që e gatuan një komb si dhe ngritësja e folesë familjare ku reflektohen gëzimi dhe lumturia familjare. Prandaj, nëna duhet të respektohet dhe t’i falet dashuri më shumë se çdokujt tjetër. Këtë ngrohtësi dhe këtë respekt-dashurie e gjejmë tek mësimet e Pejgamberit a.s i cila na këshillon që ta duam nënën dhe ta respektojmë atë.
Një burrë erdhi te profeti Muhamed a.s dhe tha: “O i Dërguari i Allahut! Kush prej të gjithë njerëzimit e meriton më shumë shoqërinë time?” Ai u përgjigj: “Nëna jote”. Njeriu pyeti përsëri: “Pastaj kush?” Kështu ai u përgjigj: “Nëna jote”. Njeriu pyeti përsëri: “Pastaj kush”? Kështu Pejgamberi a.s u përgjigj: “Nëna jote”. Pastaj njeriu pyeti përsëri: “Po pastaj kush?” Dhe ai u përgjigj:
“Pastaj babai yt”3.
Nga këto fjalë të Pejgamberit a.s shihet qartë se I Dërguari i Allahut u jep përparësi sjelljeve te mira ndaj nënës ndaj atyre ndaj babait.

Edukimi I fëmijëve

Të jesh prind është një privilegj i madh, por edhe një përgjegjësi shumë më e madhe, sepse nuk mjafton vetëm t’i duash fëmijët, por përgjegjësia më e madhe është rritja dhe edukimi i tyre. Ngase edukimi i fëmijëve është një sfidë bukur e vështirë, por jo e pamundur.
Është e vërtetë se sot edukimi i fëmijës është një sfidë gjithnjë e më e vështirë, sepse fëmijët janë mbushur me frymë rebelizmi dhe me shthurje të moralit, prindërit japin maksimumin e tyre, që fëmijët, dhe të rinjtë, që nuk kanë përvojë, të mos infektohen nga ndikimi i keq i shoqërisë dhe rebelizmi që pritet të vijë nga ta.
Atëherë shtrohet pyetja çfarë mund të bëjmë ne si prindër, të dorëzohemi para të gjitha sfidave që kemi me fëmijët tanë? Po t’i hedhim një shikim Kuranit famëlartë do të shohim se Allahu xh.sh na porosit dhe na urdhëron që të kujdesemi për fëmijët tanë.
“O ju që besuat, ruajeni veten dhe familjen tuaj prej një zjarri, lëndë djegëse e të cilit janë njerëzit dhe gurët”4.
Nga këto fjalë shihet qartë se përgjegjësia bie mbi prindërit që t’i edukojnë dhe orientojnë fëmijët drejt së mirës, ata duhet të gjejnë kohë të përshtatshme për edukimin dhe ndalimin e gjërave shkatërruese.
Prandaj prindërit duhet të jenë të përkushtuar ndaj fëmijëve dhe të kenë dialog të përhershëm me fëmijët e tyre, që të ndajnë kohë së bashku si për shembull, shëtitje, argëtim, ushqim, etj. Po ashtu të gjejnë kohë prindërit për diskutime dhe gjera të rëndësishme të cilat ndikojnë pozitivisht në botën e fëmijës, dhe për të pasur qasje direkt te fëmijët vetëm e vetëm
për t’i larguar nga dembelizmi dhe rebelizmi i mundshëm.

Kurani dhe edukimi i fëmijëve

Sa herë që ne e lexojmë Kuranin famëlartë shohim ngjarje dhe histori të ndryshme për kujdesin e fëmijëve që kanë një peshë dhe rendësi të veçantë në jetën e tyre.
Pejgamberi i Allahut Davudi a.s. shfaqte interesim për t’ia mësuar djalit të tij gjykimin e drejtë. Allahu i Madhëruar në Kuran famëlartë thotë:“(Përkujto) Davudin e Sulejmanin kur pleqëronin për çështjen e bimës (mbjelljes) të cilën delet e atij populli e kishin kullotur natën e Ne ishim ndjekës të gjykimit të tyre.”5
Po ashtu, Allahu thotë në Kuran për bijtë e Ibrahimit a.s:”E Ibrahimi i porositi bijtë e tij me këtë (fe) e edhe Jakubi. (u thanë) “O bijtë e mi, Allahu jua zgjodhi fenë (islame) juve, pra mos vdisni ndryshe, por vetëm duke qenë myslimanë”6.
Përmes këtij ajeti, mësojmë se Ibrahimi a.s. shfaqte kujdes dhe edukatë të lartë për fëmijët e tij, që ta adhurojnë të vetmin Zot. Sipas shumë komentuesve dhe interpretuesve të Kuranit famëlartë, përgjegjësi është e babait që t’i edukojë dhe t’i orientojë fëmijët dhe bashkëshorten drejt së mirës.

Edukimi i shoqërisë

Edukimi i shoqërisë sonë në shkollë apo institucione duhet të jetë proces i pandarë, dhe të kujdesimi që t’u hapim dyert e përparimit dhe zhvillimit. Pra, këtë e vërteton edhe vetë fjala e nobelistit i cili thotë: “Edukimi i shoqërisë është arma më e fuqishme që mund ta përdorni për ta ndryshuar botën”.7
Familja është një faktor tjetër i rëndësishëm për ndërgjegjësimin dhe edukimin e drejtë të shoqërisë, si mjetet e informimit, mediet elektronike,
rrjetet sociale etj, janë mundësit që ndikojnë pozitivisht në edukimin e drejtë të shoqërisë, ngase shoqëria e mirëfilltë me edukim të mirë i bën që veprat e tyre të bëhen të pavdekshme. Edukimi i shoqërisë fillon nga lindja dhe është shumë i rëndësishëm si proces në çdo shoqëri, prandaj nëse i referohemi shoqërisë sonë gjatë viteve të fundit vërehet një zhvillim pozitiv në fëmijërinë e hershme, duke i vënë kështu bazat, themelet e një shoqërie të shëndoshë islame. Nëpërmjet shoqërisë islame ne mund ta bëjmë botën një vend më të mirë për të jetuar.
Shoqëria njerëzorë nuk guxon të shmangë asnjëherë edukimin e brezit të ri, brez ky që është i ndërtuar dhe i mbushur me plot dije dhe vlera islame.
Prindi e ka për detyre të përçojë mesazhin te fëmijët e tij, kurse institucionet
shkollore t’i bëjnë përgatitjet edukative–arsimore. Nëse ekziston një bashkëveprim i frytshëm në mes të prindërve dhe institucioneve shkollore, atëherë shoqëria do të jete një element shumë i rëndësishëm për zhvillimin dhe edukimin e brezave te të rinjtë.

________________________
1. Struktura familjare në Islam, Hamude Abdulati, shkup. 1995, f.3.
2. Er-Rrum. 21.
3. Sahih el-Buhari nr. 5971 si dhe Sahih Muslimi nr.2.
4. Et-Tahrim 7.
5. El-Enbija 78.
6. El-Bekare 132.
7. Nobelisti Nelson Mandela.

Hetem Sopjani

81 thoughts on “Familja dhe Islami

 1. Hey there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg it and personally
  recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited
  from this web site.

 2. I am just commenting to make you know of the fine experience my friend’s daughter developed viewing your web
  page. She even learned plenty of pieces, including what it is like to possess
  a very effective giving character to have many more very easily
  understand several extremely tough issues. You undoubtedly surpassed visitors’ desires.
  Many thanks for displaying these great, dependable,
  informative and in addition fun tips on this topic to Tanya.

  Review my web page; Mountain Pure CBD Gummies Review

 3. I am not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

  Feel free to visit my blog post … ski-roues.net

 4. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let
  you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem resolved soon. Cheers

  Here is my webpage … Taxi Glasgow Airport to Aberdeen

 5. Its like you read my mind! You appear to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a little
  bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read.

  I’ll certainly be back.

 6. This is very fascinating, You’re a very professional blogger.

  I’ve joined your feed and sit up for in the hunt for extra of your fantastic post.
  Additionally, I’ve shared your web site in my social networks

 7. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this.
  And he in fact ordered me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to discuss
  this matter here on your website.

  Here is my web site; Dermicell Reviews; pansionat.com.ru,

 8. With havin so much content and articles do you ever run into any problems
  of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content
  I’ve either authored myself or outsourced but it seems a
  lot of it is popping it up all over the internet without my
  agreement. Do you know any ways to help reduce content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

  Feel free to surf to my web site: Nuubu Detox Patches

 9. Great ? I should certainly pronounce, impressed with your web site.

  I had no trouble navigating through all tabs as
  well as related information ended up being truly easy to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it at all.
  Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who
  add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate.
  Excellent task.

  my blog post – Chillbox Portable AC

 10. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you’re just too excellent. I actually like what
  you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. This is really a wonderful website.

 11. I needed to send you that little bit of note
  in order to give thanks again for these superb strategies you have provided on this page.
  It’s remarkably generous of you to provide unreservedly what most people would’ve advertised as an electronic book to help with making some money for themselves, notably now that you could
  have tried it if you decided. Those secrets in addition acted to provide a
  great way to be sure that other people online
  have the identical fervor just like mine to know many more on the topic of this issue.
  Certainly there are millions of more fun occasions up front
  for people who view your blog.

  Take a look at my web blog Chillbox AC

 12. It’s very straightforward to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing at
  this web site.

 13. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively
  helpful and it has helped me out loads. I’m
  hoping to give a contribution & assist different users like its
  helped me. Great job.

  Feel free to visit my page :: Chillbox AC

 14. Hello there, I discovered your blog by means of Google while searching for a related subject, your website got here up, it appears great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, simply become alert to your weblog via Google,
  and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful in case you proceed this in future. A lot of people will probably be benefited out of your
  writing. Cheers!

  Check out my web-site – Chillbox

 15. Every weekend i used to pay a visit this website, because i want enjoyment, as this this web site
  conations genuinely good funny material too.

 16. I simply desired to appreciate you once more.

  I do not know what I would’ve sorted out in the absence of
  those basics shown by you regarding my area. This has been a
  real terrifying dilemma for me, but taking a look at your
  well-written form you treated the issue forced me to jump for
  fulfillment. I am just thankful for your service
  and thus sincerely hope you realize what an amazing job you are accomplishing
  educating most people by way of your web page. I know that you
  haven’t got to know all of us.

  My web-site: Keto Premium Shot Reviews

 17. I knpᴡ this if off toрic but I’m looҝing into starting my own weblog
  annd was wondering what aall is neeeded tο get setuρ?
  I’m assuming һaving a blog like yours woսlod coѕt a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would
  be greatly appгeciated. Cheers

  Ϝeel free to surf to my bⅼog post … situs slot online terbaik

 18. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same ideas you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know
  my readers would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel
  free to shoot me an e-mail.

 19. You are so awesome! I do not suppose I’ve truly read through a single thing like that before.
  So nice to find someone with original thoughts on this subject.
  Seriously.. thank you for starting this up.
  This site is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 20. Thank you a lot for sharing this with all of us you actually know what
  you are talking about! Bookmarked. Kindly also consult
  with my site =). We may have a hyperlink alternate arrangement among us!

  my site; Vida

 21. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your
  situation; many of us have developed some nice
  procedures and we are looking to swap methods with
  other folks, please shoot me an email if interested.

  Also visit my web site wiki2.eecs.umich.edu

 22. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject.

  Basically Excellent. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

  my site Chillbox AC

 23. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so
  I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any recommendations for newbie blog writers?
  I’d really appreciate it.

  Here is my web blog :: http://www.gazaldesign.xyz

 24. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with useful info to
  work on. You have done a formidable process and our
  entire neighborhood will be thankful to you.

 25. Great ? I should definitely pronounce, impressed with your website.
  I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it in the
  least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add
  forums or anything, site theme . a tones way for your customer
  to communicate. Excellent task.

  my blog; Performinax Review

 26. My brother recommended I might like this website. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this
  information! Thanks!

  Have a look at my page … ViagRx Reviews

 27. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.

  You’re amazing! Thanks!

  Check out my webpage :: Pellamore

 28. Thanks, I have recently been searching for information about this topic for a long time and yours
  is the best I have discovered so far. But, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning the source?

  Also visit my web blog … Bio Keto Advantage

 29. My brother recommended I would possibly like this web site.
  He was entirely right. This publish actually made
  my day. You can not imagine just how a lot time I had
  spent for this info! Thank you!

 30. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to
  check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyhow, great site!

 31. I used to be recommended this web site by my cousin. I’m not positive whether this submit is written through him as no
  one else recognize such certain approximately my trouble.
  You’re wonderful! Thank you!

 32. I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility
  problems? A couple of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer
  but looks great in Safari. Do you have any solutions to
  help fix this problem? ps4 https://j.mp/3z5HwTp ps4 games

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Next Post

Dobërdollasi pjesë e një enciklopedie/ Dr. Shoip Shoipi

Mër Jan 6 , 2021
Përshtati: Amr Kadriju Dobërdollasi pjesë e një enciklopedie] Almanahu Islam është një enciklopedi e Komunitetit Islamik në Kroaci, botuar me rastin e 100 vjetorit të njohjes zyrtare të Islamit në atë vend. Kroacia është vendi i dytë në Evropë, pas Austrisë, i cili njohu Islamin si fe zyrtare. Deri më […]

Llogaritës Zeqati

AlbanianEnglishGermanItalianMacedonianTurkish
LIVE OFFLINE
track image
Loading...