Gruaja në Islam

23
Shiko çka ka thënë Islami për të drejtat e gruas, për përkujdesjen dhe nderimin e saj.Allahu ka thënë: “Edhe ato kanë aq të drejtë sa edhe obligim.” (Bekare, 228)Allahu ka thënë: “Çoni jetë të lumtur
me to!” (Nisa, 19)Allahu ka thënë: “Dhe mos krijoni vështirësi, me qëllim qe t’ua përvetësoni ndonjë send qe ua keni dhuruar…” (Nisa, 19)Allahu ka thënë: “Por, bëni të kënaqura (me shpërblimin tuaj) të caktuar me ligj, i pasuri sipas mundësisë së tij e i varfëri sipas mundësisë së vet, është e drejtë dhe detyrë për punëmirët.” (Bekare, 236)Allahu ka thënë: “Le të banojnë ku banoni edhe ju, sipas mundësive tuaja, dhe mos u bëni dëm me qëllim që t’i ngushtoni.” (Talak, 6)Allahu ka thënë: “Ndërsa atyre që keni pasur kurorë jepuni dhuratat e kurorës se tyre ashtu si e keni detyrë.” (Nisa, 24)Allahu ka thënë: “Por edhe grave u takon një pjesë nga ajo që lënë prindërit dhe të afërmit…” (Nisa, 7)Allahu ka thënë: “Grave u takon dhurata për atë që ato e kanë merituar.” (Nisa, 32)Allahu ka thënë: “Jepuni nga pasuria që u ka dhënë juve Allahu.” (Nur, 33)Allahu ka thënë: “Ato janë petk (mbulesë) për ju dhe ju jeni petk për ato.” (Bekare, 187)Allahu ka thënë: “O populli im, tha ai Luti, ja vajzat e mia, këto janë të pastra për ju.” (Hud, 78)Allahu ka thënë: “…e nëse bëhen të dëgjueshme ndaj jush, atëherë mos u bëni padrejtësi!” (Nisa, 34)

23 thoughts on “Gruaja në Islam

 1. Asking questions are truly fastidious thing if you
  are not understanding something completely, however
  this article gives pleasant understanding yet.

 2. Hello my family member! I wish to say that this post
  is awesome, nice written and come with almost all important infos.
  I would like to see more posts like this .

 3. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 4. Undeniably believe that that you said. Your favourite justification appeared to be on the internet the easiest
  factor to be mindful of. I say to you, I certainly get annoyed even as folks consider concerns that they plainly don’t recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 5. Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  recommendations?

 6. You can certainly see your expertise in the work you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they
  believe. All the time follow your heart.

 7. Great ? I should definitely pronounce, impressed with your web site.
  I had no trouble navigating through all tabs as well as related
  info ended up being truly simple to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it in the
  least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it
  for those who add forums or something, website theme .
  a tones way for your customer to communicate.
  Nice task.

  my website: libertydawghouse.com

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Next Post

Alkooli, ndikimet në shëndet dhe problemet sociale

Mar Jan 5 , 2021
Varësia nga alkooli në Shqipëri përllogaritet të jetë në nivelin rreth 3,4 për qind, ku konsumuesit më të mëdhenj janë meshkujt.Alkooli dhe përdorimi i dëmshëm i tij luan një rol shkaktar në problemet sociale dhe ato shëndetësore, ndërkohë që shqiptarët konsumojnë rreth 7 litra për person. Varësia nga alkooli në […]

Llogaritës Zeqati

AlbanianEnglishGermanItalianMacedonianTurkish
LIVE OFFLINE
track image
Loading...