Mbulesa daton që prej njeriut të parë

55

Pra, historikisht, mbulesa daton që nga njeriu i parë në faqe të dheut: Ademi a.s. dhe bashkëshortja e tij Hava, ngase Allahu atyre u dha mundësi dhe udhëzime se si duhet të vishen e mbulohen. Pastaj, është e pamohueshme se edhe te Ithtarët e Librit (të krishterët dhe çifutët) ka ekzistuar mbulesa si dispozitë fetare. Këtë e dëshmojnë shumë citate nga Dhiata e Vjetër dhe e Re, e po ashtu edhe praktika e veshjes së murgeshave dhe motrave të nderit.Për ta kuptuar më mirë mbulesën islame, duhet hulumtuar për arsyet pse është përshkruar si dispozitë, respektivisht cila është urtësia që fshihet prapa obligimit të mbulesës për femrën muslimane. Dihet mirëfilli se aftësia dhe mjeshtëria e parandalimit të të këqijave nuk qëndron vetëm në ndalimin dhe sanksionimin e tyre, por suksesi fshihet edhe në marrjen e masave mbrojtëse për mos-ndodhjen e tyre. Mbulesa e femrës muslimane është një prej atyre masave. Kur femra vishet dhe mbulohet siç duhet, pamja e saj është më pak provokuese, e kur gjithë kësaj i bashkëngjiten edhe rregullat e mirësjelljes të parapara nga Islami, atëherë mundësia për të ndodhur shkeljet dhe çoroditjet e ndryshme morale minimizohet.Islami gjithnjë ka promovuar vlera dhe ndershmëri. Nderit dhe dinjitetit njerëzor i ka kushtuar rëndësi të veçantë, ndërsa kur është në pyetje femra, kjo rëndësi vjen në dukje edhe më tepër. Madje një prej objektivave madhorë të sheriatit islam është ruajtja e nderit. Dispozitat, të cilat në mënyrë shumë strikte bëjnë të paprekshëm nderin e muslimanes janë të shumta dhe të llojllojshme.Përmes ajetit kur’anor në vijim shohim se Krijuesi i gjithësisë – Allahu i Madhërishëm – na e bëri obligim mbulesën:“O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave të besimtarëve le t’i vënë shamitë (mbulojë) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo është më afër që ato të njihen (se nuk janë rrugaçe) e të mos ofendohen.” (El-Ahzabë, 59)Ndërsa i Dërguari ynë Muahmmedi s.a.v.s. thotë:“Gruaja është avret (zbukurim), pra duhet mbuluar atë.”“Me te vërtetë, Allahu është i turpshëm dhe i mbuluar kështu qe e do turpin dhe mbulimin.”Parimi kryesor i Islamit është besimi. Besimi është një mesazh, deklaratë apo komunikim me anë të gjuhës, një besim në zemër, i cili manifestohet në çdo pjesë të trupit. Prandaj kur një besimtare muslimane dëshmon për besimin e saj të lirë në Allahun dhe të Dërguarin e Tij (s.a.v.s.) ai besim i saj dëshmohet me uniformën e hixhabit që ajo mban, vepër kjo e cila dëshmon për Islamin e saj, gjegjësisht është vulë e tërë besimit të saj.Pra, sot është shumë qesharake kur mendon të futesh në bindjen e secilit individ apo shoqëri, kur kihet parasysh se kjo është një çështje e garantuar me ligjin hyjnor, por gjithashtu edhe me Konventën Evropiane të mbajtur para 50 vitesh (1950), ku miratohet ligji mbi mbrojtjen e lirisë e mendimit, ndërgjegjes dhe besimit…Mbulesa dhe veshja e mirëfilltë gjithmonë gjatë historisë ka qenë sinonim i ndershmërisë dhe moralit të bukur, madje edhe në traditën e popullit tonë kjo ka reflektuar me ndershmërinë e vajzës, gruas dhe femrës në përgjithësi.

55 thoughts on “Mbulesa daton që prej njeriut të parë

 1. Wonderful blog! I found it while searching
  on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 2. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 3. We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with useful info to work on. You’ve done
  an impressive job and our whole group might be grateful to you.

  Here is my blog; 918kiss plus free download (Concetta)

 4. I have been browsing on-line more than three hours lately, but
  I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It is lovely price sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content material as you
  did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  Here is my web page … download game king855

 5. I need to to thank you for this wonderful read!!
  I certainly enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to
  check out new stuff you post…

  Check out my web blog: http xe88

 6. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You clearly know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

  my website … akaun test aaa1188

 7. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

  You definitely know what youre talking about, why
  throw away your intelligence on just posting videos to your site
  when you could be giving us something informative to read?

 8. I’m extremely inspired together with your writing skills and also with the format for your blog.

  Is that this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice high quality writing, it is rare to look a great blog like this one today..

  My web page Ntc33 Game

 9. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

  Also visit my webpage: Kiosk Love138

 10. Hello there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly digg it
  and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

  Feel free to surf to my web page greatwall99 android download (mega888-my.com)

 11. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am
  having difficulties with your RSS. I don’t understand
  the reason why I am unable to join it. Is there anybody
  having identical RSS problems? Anyone that knows the
  solution will you kindly respond? Thanx!!

  My webpage HemoBoost Blood Boost

 12. I wanted to visit and allow you to know how
  , a great deal I treasured discovering your blog today.
  I might consider it the honor to do things at my business office
  and be able to make real use of the tips provided on your web
  page and also get involved in visitors’ remarks like
  this. Should a position connected with guest article author become offered
  at your end, remember to let me know.

  My blog post … Green Leaf Hills

 13. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique.

  P.S My apologies for being off-topic but I had
  to ask!

  My web-site :: http://www.hotelforrest.ru

 14. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with useful info to paintings on. You have done an impressive job and
  our entire group will probably be grateful to you.

  Also visit my web blog :: True Keto 1800

 15. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it
  with someone!

 16. Greetings! Very helpful advice within this post!
  It’s the little changes which will make the largest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 17. Thanks for any other magnificent article. The place else may anyone get that kind of
  info in such a perfect method of writing? I have a
  presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 18. Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able
  to resolve this issue. If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 19. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  All the best

 20. Heya! I’m at work surfing around your blog from
  my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your
  posts! Carry on the excellent work!

 21. Great web site you’ve got here.. It’s hard to find excellent
  writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you!

  Take care!!

 22. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates. ps4 games https://bitly.com/3z5HwTp ps4

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Next Post

“Çdo njeri merr dy edukata: njërën nga prindërit që i japin përvojën e tyre jetësore, tjetrën…”/ Thënie për Edukatën

Hën Jan 4 , 2021
Edukimi është ai që e lartëson njeriun, i jep atij atë aureolën e një qënieje fisnike që është burim zhvillimi për vetem e të tjerët përreth. Edukimi dhe arsimi janë çelësi i artë për përparimin e çdo kombi. Pa kulturën, edukimin dhe arsimimin, popujt mbeten të nënshtruar nga diktatura e […]

Llogaritës Zeqati

AlbanianEnglishGermanItalianMacedonianTurkish
LIVE OFFLINE
track image
Loading...