Tregimi për një dashuri të vërtetë

123
Ebu As b. Rebia erdhi te Pejgamberi s.a.v.s. dhe i tha:
“Dëshiroj të martohem me vajzën tënde të madhe, Zejnebën.”
Pejgamberi s.a.v.s. iu përgjigj: “Nuk lejoj pa marrë mendimin dhe pëlqimin e saj.”
Pejgamberi a.s. erdhi te Zejnebja dhe i tha: “Erdhi tek unë Ebu As b. Rebia dhe kërkoi dorën tënde. A je e kënaqur që ai të jetë bashkëshorti yt?”
Zejnebja u skuq në fytyrë, por prapë buzëqeshi në shenjë pajtimi.
Zejnebja u martua me Ebu Asin dhe kështu filloi një tregim interesant për një dashuri të madhe. Ajo me të lindi djalin Aliun, dhe vajzën, Umame.
Pastaj, ndodhi që Pejgamberi a.s. e mori shpalljen kur Ebu Asi ishte në udhëtim. Kur u kthye, e gjeti Zejneben si muslimane. U largua nga ajo duke i thënë: “Ka qenë dashur të konsultohesh me mua para se ta pranosh islamin.”
Ajo i tha: “Nuk kam mundur mos t’i besoj babait tim. Ai kurrë nuk ka gënjyer. Përveç meje, e pranuan islamin edhe nëna ime, motrat e mia, Aliu, burri i tezës tënde, Othmani, dhe miku yt më i madh, Ebu Bekri.”
Ai u përgjigj: “Sa më përket mua, nuk dua që populli të më nënçmojë se e kam lënë fenë e të parëve të mi për shkak të gruas sime. Besoj se më kupton.”
Ajo i tha: “Po si jo. Unë jam bashkëshortja yte, premtoj që do të ndihmoj që ta kalosh këtë pengesë dhe ta pranosh të vërtetën.”
Ajo i mbeti besnike plot njëzet vjet.
Ebu Asi mbeti në mosbesim. Vjen hixhreti. Zejnebja vjen te Pejgamberi a.s. dhe i thotë: “A më lejon të mbetem me burrin tim?”
Pejgamberi s.a.v.s. i tha: “Qëndro me burrën tënd dhe fëmijët e tu.”
Ajo qëndroi në Meke derisa ndodhi lufta e Bedrit. Ebu Asi vendosi t’i bashkohej ushtrisë së idhujtarëve në luftë kundër muslimanëve.
Burri i Zejnebës do të luftojë kundër babait të saj.
Zejnebja iu frikësua këtij momenti. Qante dhe bënte lutje: “O Allahu im, unë i frikësohem agimit të kësaj dite, ndërsa fëmijët e mi do të mbesin jetimë, ose do ta humb babain tim.”
Ebu Asi në Bedër mbet i robëruar.
Zejnebja posa dëgjoi për fitoren e muslimanëve, ra në sexhde dhe falënderoi Allahun. Pyeti për burrin e saj, i thanë se është robëruar. Ajo tha se do të dërgojë shpagim për të, dhe e hoqi qaforen e saj nga qafa të cilën ia kishte dhuruar nëna e saj, Hatixheja r.a., si dhuratë martesore dhe ia dërgoi Pejgamberit a.s. Kur e pa qaforen e bashkëshortes së saj, Pejgamberi s.a.v.s. qajti. Pyeti se për kë është dërguar kjo. I thanë për dhëndrrin tënd, Ebu Asin.
U ngrit dhe tha: “O njerëz, nëse nuk keni asgjë kundër, më lejoni ta liroj dhëndrrin tim dhe t’ia kthej qaforen vajzës.”
“Gjithsesi, o Pejgamber i dashur.” – u përgjigjën sahabët.
Pejgamberi a.s. i dha qaforen dhëndrrit dhe i tha: “Thuaj Zejnebës ta ruajë mirë qaforen e Hatixhës.”
E tërhoqi anash dhe i tha: “O Ebu As, Allahu më ka urdhëruar që ta ndaj secilën muslimane nga pabesimtarët. Andaj, a ma kthen vajzën time?”
Ai tha: “Po.”
Kur u kthye, ia kumtoi lajmin Zejnebës dhe i tha të bëhet gati të kthehet tek babai në Medine. Ajo i tha: “Përse nuk e pranon islamin dhe nisesh me mua?”
Ai tha: “Jo.”
Kështu Zejnebja e mori djalin dhe vajzën dhe shkoi në Medine.
Gjashtë vjet sahabët më të njohur i ofruan martesë Zejnebës, por ajo të gjithë i refuzoi, duke shpresuar se do t’i kthehej burri i saj.
Pak para çlirimit të Mekës, Ebu Asi shkoi në krye të karvanit për tregti në Sham. Duke u kthyer në Mekë me karvanin prej njëqind deveve të ngarkuara dhe njëqind e shtatëdhjetë njerëzve të armatosur, doli një njësi ushtarake muslimane te Medineja që ishte duke patrulluar dhe e robëruan tërë karvanin dhe njerëzit e tij, por ai arriti të ikë.
Kur u afrua nata, hyri tinëz në Medine, erdhi te shtëpia e Zejnebës dhe kërkoi mbrojtje nga ajo. Ajo e pranoi.
Në mëngjes, kur Pejgamberi a.s. erdhi të fal namazin e sabahut, gjatë tekbirit fillestar Zejnebja me zë të lartë nga dera e xhamisë bërtiti: “O njerëz, unë jam Zejnebja, e bija e Pejgamberit, i kam dhënë mbrojtje Ebu Asit, jepni edhe ju.”
Kur Pejgamberi a.s. përfundoi namazin, tha: “O njerëz, a dëgjuat edhe ju atë që dëgjova unë?”
Ata u përgjigjën: “Po, i Dërguar i Allahut.”
Atëherë, Pejgamberi a.s. tha: “O njerëz, këtij njeriu si dhëndërr asgjë nuk ia kam parë për të madhe, çdo herë ka folur të vërtetën, premtimin e ka mbajtur. Nëse pranoni, t’ia kthejmë mallin e tij, e nëse nuk pranoni, keni të drejtë, nuk do t’u shoh për të madhe.”
“Po, i Dërguar i Allahut, ia kthejmë mallin e tij.” – u përgjigjën sahabët.
Zejnebja i tha: “O Ebu As, prano islamin e kthehu në familjen tënde.”
Ai tha: “Jo.”
E mori mallin, arriti në Mekë dhe gjithë njerëzve u ktheu mallin e tyre dhe u nis për në Medine. Arriti në mëngjes dhe erdhi te Pejgamberi a.s. duke i thënë: “O i Dërguar i Allahut, dje më mbrojte, e sot erdha që të them Shehadetin.”
Pastaj tha: “A më lejon të kthehem te Zejnebja?”
Pejgamberi a.s. e mori për dore, trokiti në derën e saj dhe tha: “O Zejnebe, burri yt erdhi, a e pranon?”
Fytyra iu skuq, por prapë buzëqeshi.
Një vjet pas kësaj ngjarje, Zejnebja vdiç. Burri i saj aq shumë qante, saqë njerëzit kishin parë Pejgamberin a.s. duke ia fshirë lotët dhe duke e ngushëlluar, ndërsa ai thoshte: “Pasha Allahun, o i Dërguar Allahut, unë nuk mund ta përballoj jetën pa Zejnebën.”
Vdiç një vjet pas Zejnebës.
A keni parë ndonjëherë këso dashurie dhe besnikërie?
Ky është Islami. Ky është bontoni islam, kultura dhe civilizimi islam që bartën gjeneratat e para.Përktheu dhe përshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

123 thoughts on “Tregimi për një dashuri të vërtetë

 1. I will immediately grab your rss as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly permit me know so that
  I may subscribe. Thanks.

 2. I blog frequently and I really appreciate your content.

  This great article has really peaked my interest. I am going
  to bookmark your website and keep checking for new details
  about once per week. I opted in for your Feed as well.

  Also visit my blog … VitaSilkLux

 3. Do you mind if I quote a few of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your website?
  My blog is in the exact same area of interest as yours
  and my users would genuinely benefit from a lot of the information you present
  here. Please let me know if this okay with you. Regards!

  Here is my homepage; http://www.aniene.net/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=McGuireTory

 4. Hey! I know this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does building a well-established blog such as
  yours require a large amount of work? I am brand new to
  running a blog however I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

  Also visit my blog :: Cinagra Rx Reviews (bestrunar.com)

 5. Howdy excellent blog! Does running a blog like this take a massive amount
  work? I’ve very little understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyways,
  if you have any recommendations or techniques for new blog owners please
  share. I understand this is off subject but I just wanted to ask.
  Thank you!

  Look into my blog post – Niagara XL Review

 6. I hardly comment, but i did a few searching and wound up here
  Tregimi për një dashuri të vërtetë – Doberdolli.com.
  And I do have a few questions for you if it’s allright.
  Is it only me or does it look like a few of these remarks come across like left by brain dead visitors?
  😛 And, if you are posting on additional social sites, I’d like to follow anything new you have to post.
  Would you list of the complete urls of your communal
  pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Here is my web blog w123ce.ru

 7. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing,
  it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

  Also visit my webpage … Testolmax Review

 8. If some one needs expert view about running a blog after that i suggest him/her to pay a
  visit this blog, Keep up the pleasant work.

  Here is my web-site :: Leonard

 9. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through issues with your RSS.
  I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS problems?
  Anyone that knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

  my web page Pure Form Keto Review

 10. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am having issues with your
  RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody
  having the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

  Also visit my webpage … Pure Form Keto Pills

 11. May I just say what a comfort to find somebody who truly understands what they are discussing online.
  You certainly know how to bring an issue to light and make it important.

  A lot more people need to check this out and understand this side of your story.
  I can’t believe you are not more popular since you certainly possess the gift.

  my site FlexoBliss

 12. Wonderful website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums
  that cover the same topics talked about
  here? I’d really like to be a part of online community where I can get advice from other experienced people
  that share the same interest. If you have any recommendations, please
  let me know. Appreciate it!

  Have a look at my site Uslim X Keto

 13. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with useful info to work on. You’ve performed a formidable activity and our whole group might
  be thankful to you.

  my blog … Keto Lite

 14. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

  Here is my webpage Pure Form Keto

 15. Hello there! This post could not be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept talking about this. I’ll
  forward this information to him. Pretty sure he will have a
  good read. Many thanks for sharing!

  my page :: Luis

 16. Good info and straight to the point. I don’t know if this is actually the best place to ask but do you guys
  have any ideea where to hire some professional writers? Thanks :
  )

  my webpage :: Augustus

 17. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed
  reading it, you are a great author.I will make certain to bookmark your blog and will
  eventually come back later in life. I want to
  encourage yourself to continue your great writing, have a nice evening!

  Feel free to visit my blog post; Skyline X Drone Review

 18. I do agree with all the concepts you’ve offered in your post.
  They’re very convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are too quick for novices. May you please lengthen them
  a bit from next time? Thanks for the post.

  Look at my blog – Rhonda

 19. Undeniably consider that which you stated. Your favourite justification seemed to be on the web the simplest factor to take into account
  of. I say to you, I certainly get annoyed while other folks consider concerns that they plainly do not recognize about.
  You managed to hit the nail upon the highest as well as defined out the entire thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

  my site :: Kodo Detox Patches Review

 20. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot
  of your post’s to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number
  of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

  Feel free to surf to my webpage – New Flow XL Review

 21. Hello there, simply became alert to your weblog thru Google, and
  located that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful in case you continue this in future.
  A lot of other people will likely be benefited out of your
  writing. Cheers!

  Also visit my website … Ikigai Weight Loss Review

 22. Undeniably consider that that you stated. Your favourite reason seemed to be at the web the easiest factor to be mindful of.
  I say to you, I definitely get irked whilst people consider worries that they plainly do not understand
  about. You controlled to hit the nail upon the highest as well as outlined out the entire thing without having side-effects , other people
  can take a signal. Will likely be again to get more.
  Thanks!

  Check out my web page – Leaf Boss CBD Gummies

 23. Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site.

  I had no trouble navigating through all the
  tabs and related information ended up being truly easy
  to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least.

  Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme .

  a tones way for your customer to communicate.
  Nice task.

  Here is my site … Drone Max V2 Cost

 24. Hello! This is kind of off topic but I need some help from
  an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it

  Feel free to visit my site … MaxExtend Review

 25. I and my guys were actually digesting the excellent
  tactics found on your web site and before long I got a terrible suspicion I
  had not thanked the web blog owner for those techniques.
  Those boys appeared to be as a result glad to see all of them and already have surely been tapping into these things.
  Appreciation for getting considerably considerate and also for deciding upon this kind of incredibly good subject areas millions of individuals are really
  wanting to learn about. My honest apologies for not expressing
  appreciation to you sooner.

  my blog post … Eggplant Explosion Review

 26. Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual
  effort to create a top notch article? but what can I say?
  I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

  my web blog … CoolEdge Air Cooler – bbs.cnction.com,

 27. Ashtë një privilegj ta ndaj këtë dëshmi të mrekullueshme me botën. Kjo është Beth Walters nga Anglia. Burri im më divorcoi 4 muaj më parë dhe unë isha plot pendim sepse nuk dija çfarë të bëja për të ndryshuar problemet e burrit tim. Unë kërkova në internet për ndihmë se si mund të merrja ndihmë në martesën time dhe zbulova dëshmitarë të mrekullueshëm të magjisë së dashurisë, e cila ishte progresive me magjitë e saj. E kontaktova dhe doktor Wight më tha se ai do të përgatiste një magji për mua për të sjellë burrin tim mbrapa. Isha skeptik, por nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të punoja me të. 2 ditë më vonë, burri im më thirri të kthehesha në shtëpi nga ajo ditë dhe deri më tani, kam jetuar në paqe. Ai u kthye tani me aq dashuri dhe kujdes. Sot jam i lumtur t’ju njoftoj të gjithëve se ky lojtar magji ka fuqinë të sjellë përsëri dashnorë dhe gjëja më befasuese është se dashuria jonë është shumë e fortë tani, çdo ditë është lumturi dhe gëzim. dhe nuk ka asgjë si të jesh me njeriun që do. Unë do ta rekomandoj Dr.Wight për këdo që ka nevojë për ndihmë. Nëse keni ndonjë problem, kontaktoni Dr.Wight, ju garantoj 100% që ai do t’ju ndihmojë !!.
  Email: wightmagicmaster@gmail.com

  WhatsApp: +17168691327

 28. magnificent points altogether, you just
  won a emblem new reader. What may you recommend in regards to your put up that you
  just made a few days ago? Any positive?

 29. I do consider all the ideas you have offered in your post.
  They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too quick for beginners.
  May just you please prolong them a little from next time?
  Thank you for the post.

 30. This design is incredible! You definitely know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 31. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
  you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be fantastic if you could
  point me in the direction of a good platform.

  My web blog Clean Cut Keto Pills

 32. I needed to post you one little word to say thank you
  once again for your magnificent opinions you’ve provided in this
  case. It was so wonderfully generous of you to provide publicly precisely
  what a few people might have offered for an e-book to get some bucks on their own, precisely seeing that you could have tried it if you decided.
  These solutions likewise acted to provide a easy way to be sure that most people
  have a similar keenness like my very own to know somewhat more in terms of this matter.
  Certainly there are several more pleasurable situations in the future for many who examine your blog.

  Review my web site; Keto X3

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Next Post

Tregim këshillues: Një model i lutjes për bashkëshoritin

Die Jan 3 , 2021
Një burrë goditi gruan e tij dhe ajo ndërsa qante tha: Unë do të shkoj të ankohem për ty! Ai u përgjigj: E kush tha që unë do të të lë të dalësh jashtë?! Ajo tha: A mendon se do të më ndalosh?! I tha gruas me habi: Bëj çfarë […]

Llogaritës Zeqati

AlbanianEnglishGermanItalianMacedonianTurkish
LIVE OFFLINE
track image
Loading...