E mira kthehet njy ditë

21
Tregohet për një të ri që sapo ishte diplomuar dhe ëndrra e tij ishte që të punësohet në një kompani të madhe në profilin e tij. Ai bëri gati gjithë dokumentet e nevojshëm dhe e dërgoi në një kompani të madhe e cila ksihte shpallur konkurs për pranimin e punonjësve të rinj.
Zyra e pranimit të punonjësve të rinj ia mori dokumentet dhe i thanë se do t’i telefononin për çdo rast. Ai doli paksa i mërzitur sepse zakonisht në vendin e tij funksionente tarafllëku, ndërkoh ai nuk kishte njerëz që do ta ndihmonin. Disa ditë më vonë i telefonuan nga kompania dhe i thanë se duhej të paraqitej për një intervistë, ndër të tjera personi që i telefonoi e pyeti edhe për të atin, çfarë punon, ku ndodhet, cili është profesioni i tij e të tjera?
Edhe pse nuk po bënte ndonjë lidhje të qartë, ai iu përgjigj pyetjeve nëpërmjet telefonit dhe ditën e caktuar vajti për intervistë. Me të hyrë te recepcionisti, ky i fundit iu drejtua me fjalët: “Mirë se vjen zotëri, një njeri si ju jeni të mirëpritur në kompaninë tonë. Urdhëroni tek zyrja e administratorit.”
Ai u shtang nga kjo pritje dhe i tha: “Më fal, mos më ngatërroni me dikë tjetër. Unë kam ardhur të kerkoj punë?!”
Recepcionisti i tha: “Po, po… unë ju njoh shumë mirë e di kush jeni.”
I çuditur hyri në zyrën luksoze të administratorit, i cili me të parë u ngrit në këmbë dhe e priti gjithë respekt.
Ai i tha: “Më vjen keq zotëri, por nuk po kuptoj asgjë! Unë kam ardhur të kërkoj punë dhe ju më bëni këtë pritje, mos më keni ngatërruar me dikë tjetër?”
Adminsitratori hapi sirtarin, nxorri një foto të vjetër dhe duke ia drejtuar e pyeti: “A e njeh personin në këtë foto?”
Djali i befasuar iu përgjigj: “Kjo është fotoja e babait tim, rahmet past.”
Adminsitratori e pyeti: “Pse, ka vdekur? Zoti e mëshiroftë.”
Djali i tha: “Nuk po ju kuptoj fare zotëri?”
Adminsitratori i tha: “Ta shpjegoj unë si çëndron puna: Kur kam qenë në moshën tënde isha një një njeri i thjeshtë. Kisha ardhë në kryeqytet në kërkim të një pune, siç po bën ti tani. Kisha marrë urbanin për të vajtur deri te kompania ku do të aplikoja për punë. Në një moment futa dorën në gjep për të nxjerrë portofolin, por pash që ai nuk ishte aty, u shtanga, më mbulan djersët dhe nuk dija ç’të bëja. Në sediljen pranë ishte ulur një zotëri, babi yt. Ai më pagoi biletën e urbanit dhe më pas më pyeti: Sa do të qëndrosh në kryeqytet? Nuk e di, iu përgjigja. Mandej nxorri edhe një shumë tjetër të konsiderueshme dhe më tha: Merri edhe këto, se do të duhen. Nuk dija si ta falëndroja se më ndihmoi në një moment shumë të vështirë. Para se të ndaheshim e pyeta si e ka emrin. Ai më tregoi dhe u ndamë. Mes parave që m’i japi gjeta një foto të cilën e kishte harruar. Vendosa që mos t’ia kthej që ta kujtoj atë njeri të mirë, ndoshta një ditë do ta shpërblej për të mirën që ma bëri. Që atë ditë imazhi i atij njeriu më është fiksuar në memorje, pothuajse çdo ditë e kujtoj. Faleminderit Zotit gjeta punë dhe më eci mbarë. Para disa ditësh kisha në dorë dosjen e disa personave që kanë aplikuar për punë në kompaninë tonë dhe mes tyre gjeta edhe fotografinë tënde, pasi u sigurova se ti je i biri i atij njeriu të mirë, vendosa që të filloni punë menjëherë në kompaninë tonë.”

Kjo nodhi e vërtetë na mëson diçka të vyer që e mira do të kthehet sërish, në mos ju ktheft juve, do të kthehet tek fëmijët tuj.

21 thoughts on “E mira kthehet njy ditë

 1. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance”
  between usability and visual appeal. I must say you
  have done a superb job with this. Also, the blog loads
  extremely quick for me on Chrome. Excellent Blog!

 2. Appreciating the hard work you put into your site and in depth
  information you provide. It’s great to come
  across a blog every once in a while that isn’t the same
  outdated rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

  My blog post: agen king855 (https://mega888-app.com/)

 3. Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say
  fantastic blog!

  Look into my web blog … wukong333apk ios

 4. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got
  this from. thanks a lot

  Also visit my web page … 918kiss plus download

 5. I’m curious to find out what blog system you happen to be utilizing?
  I’m experiencing some small security problems with my latest blog and I’d
  like to find something more safe. Do you have any solutions?

  Feel free to visit my homepage :: Lpe88 Jackpot

 6. Woah! I’m really loving the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say that you’ve done a excellent job with this. Additionally, the blog loads super fast
  for me on Internet explorer. Outstanding Blog!

  Also visit my blog … home 918kaya download

 7. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 8. Hi there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the problem fixed soon. Cheers

  my web-site … download game ok388

 9. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your website?

  My blog site is in the exact same niche as
  yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you present here.

  Please let me know if this alright with you. Appreciate it!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Next Post

RIJADU SALIHIN - I

Die Nën 22 , 2020
RIJADU SALIHIN – INga Imam Neveviu 1. Nga emiri i besimta­rëve, Ebu Hafse Umer ibn el Hattab ibn Nu­fejl ibn Abduluzzi ibn Rijah ibn Abdil-lah ibn Kurt ibn Rezah ibn Adijj ibn Ka’b ibn Luejj ibn Galib el Kurshijj el-Adevijj, All-llahu qoftë i kënaqur me të, trans­me­to­het se ka thënë: […]

Llogaritës Zeqati

AlbanianEnglishGermanItalianMacedonianTurkish
LIVE OFFLINE
track image
Loading...